News From Terre Haute, Indiana

June 23, 2012

College report: North grad Mayhew is second team all-American at IU

Joey Bennett
Special to the Tribune-Star

TERRE HAUTE — Indiana University running standout Zach Mayhew of Terre Haute North was honored earlier this month as a second-team All-American by the United States Track and Field and Cross Country Coaches Association.

Mayhew got the Hoosiers off to a solid start on day one at the NCAA Outdoor Championships, taking 14th in the 10,000 meters to claim All-America honors for the first time in his career.

Mayhew clocked a time of 29:43.79 in his first appearance at an NCAA Championships in track and field. The junior became the first All-American in IU history in the 10,000 meters.

Mayhew advanced to NCAAs by taking 10th in 30:26.10 in the preliminary round.

He has run at the national meet in cross country the past two seasons.

Earlier, Mayhew had dominated the 10K event at the Big Ten Championships, getting the school’s first-ever win in the 10K, and he broke the University of Wisconsin’s McClimon Complex record in the process.

Mayhew dropped Wisconsin’s Elliot Krause with 300 meters to go, pulling away steadily to the victory. His time of 28:55.06 is nearly 30 seconds better than the previous facility record and was more than four seconds ahead of Krause in second place. His time is the fourth-fastest in IU history, shedding nearly 25 seconds off his previous career mark.

The first Big Ten Champion in IU history in the 10,000 meters, Mayhew becomes the fifth member of IU’s distance corps with a Big Ten crown.

I I I

n Witt closes out career – Shakamak grad Anthony Witt qualified for two events at the Division II outdoor national track and field championships, finishing 11th in both the 5,000-meter run (15:38.70) and the 10,000-meter run (32:16.84).

Witt also earned All-America honors at this year’s indoor national championship meet, finishing fourth in the 5,000-meter run (14:20.46). During the cross country season, Witt was the highlight of the men’s team, being named the GLIAC Cross Country Athlete of the Year and the Midwest Regional Athlete of the Year. Witt won the Midwest Regional individual title with a time of 31:58.5 and earned All-America honors at the national championship with a 15th-place finish in a time of 31:41.6.

Witt has a 3.60 GPA as a biomedical science major.

n Other noteworthy track and field accomplishments of the spring season included John Haley of Terre Haute South and Joel Whittington of Northview placing ninth in the Division III nationals in the 4x400 relay, Casey-Westfield’s Ryan Sidwell placing in two events in the Missouri Valley Conference meet, Terre Haute North’s Ashley Burkins placing in the Great Lakes Valley Conference meet, Valley throwers Brittany Sherron of Rockville and Leann Spesard of Paris competing in the Division III nationals for Millikin and South grad Adam Austin placing in the high jump in the Atlantic Sun Conference meet.

Specific results are included in the list accompanying this column.

 

Joey Bennett is a former Tribune-Star sports reporter and copy editor who now teaches at Northview High School in Brazil. He can be reached at tribstarcollegereport@yahoo.com.



TRACK AND FIELD

Casey-Westfield

Ryan Sidwell, Jr., Southern Illinois – Placed eighth in the 200 in the Missouri Valley Conference meet in 21.84 and was 10th in the pole vault at 15-3.

Greencastle

Jordan Hickam, Fr., DePauw – No results available.

Marshall

Gabrielle Kuhn, So., Vincennes – Placed sixth in 10,000 meters at Little State Meet in 40:41.22.

North Central

Ethan Jacob, Jr., Southern Indiana – Placed eighth in GLVC Championships in 3,000 meter steeplechase in 9:33.12.

Shelby Higginbottom, So., Indiana State – Ran the team’s third-best time in the 400 at 56.33 and in the 800 at 2:15.02.

Northview

John Latta, Sr., Southern Indiana – Had team’s sixth-best 3,000 meters time of season with 8:44.94 at Hoosier Hills Invitational.

Kylee Thacker, Jr., Indiana State – No results available.

Samantha Solomon, So., Indiana Tech – No results available.

Shelby Sands, So., Indiana State – No results available.

Conor Strain, Fr., Indiana State – No results available.

Joel Whittington, Fr., Wabash – Placed first in the 4x400 relay team in the Dr. Keeler meet in 3:12.55 and was second in the NCAC meet in the 400 hurdles in 54.79. Relay team advanced to Division III nationals and placed ninth in 3:16.63.

Paris

Sasha Leeth, graduate assistant coach, Southern Illinois – In second year as a coach after competing for the Salukis.

Leann Spesard, Jr., Millikin – Finished 16th in Division III nationals with throw of 13.12 meters.

Robinson

Logan Laflin, Jr., Rose-Hulman – Had the team’s second-best long jump of the season at 20-7.75 and sixth best 100 meter time of 11.73.

Rockville

Brittany Sherron, Sr., Millikin – Qualified for the Division III nationals in the discus, but fouled on each of her three attempts.

Kris Nickle, Fr., Wabash – Placed fifth in the DePauw Indoor Invitational in the high jump at 6-0.

Shakamak

Anthony Witt, Sr., Grand Valley State – Closed out career by finishing 11th in both the 5,000-meter run (15:38.70) and the 10,000-meter run (32:16.84) at the Division II nationals.

Drew Gambill, So., Indiana State – Ran the team’s second-best time in the 1,500 meters in 3:53.51 and third-best time in the 800 at 1:53.15. He was fifth in both events at the Missouri Valley Conference meet.

Terre Haute North

Shaun Smith, Sr., Indiana State – No results available.

Chad Braun, Sr., Rose-Hulman – Had the team’s 12th best time of season in 1,500 meters at 4:38.85.

Emily Adams, Jr., Franklin – Placed sixth in the hammer at 35.03 meters in the HCAC meet.

Zach Mayhew, Jr., Indiana – Was named a second-team All-American in the 10,000 meters.

Alexa McFadden, So., Indiana State – Placed 10th in the Eastern Illinois dual meet with a PR of 5:01.62 in the 1,500.

Brandon Query, So., Indiana State – No results available.

Dayne Hosier, Jr., Indiana State – No results available.

Ashley Burkins, So., Indianapolis – Placed seventh in the 400 in the Great Lakes Valley Conference meet in 1:00.34.

Lindy Jones, Fr., Indiana State – No results available.

David Miles, Fr., Wabash – No results available.

Dustin Query, Fr., DePauw – Placed 21st in the 1,500 in the North Coast Athletic Conference meet in 4:23.96.

Dylan Bertsch, Fr., Indiana State – No results available.

Milton Brinza, Fr., Indiana State – No results available.

John Mascari, Fr., Indiana State – Sat out season as a redshirt after transferring from Indiana.

Carson Bishop, Fr., Rose-Hulman – Had team’s 11th best time of season in 1,500 meters in 4:38.82.

Terre Haute South

Anthony Bertoli, assistant coach, Northern Iowa – In first year on the UNI staff.

Adriene Wunderlich, assistant coach, Rose-Hulman – In her second season as a volunteer assistant.

Kristy Twitchell, Sr., Indiana State – Placed sixth in the MVC meet in the 1,500 in 3:37.55 and also had the team’s fourth-best 3,000-meter steeplechase time of the season in 11:14.25..

Andrew Sullivan, Jr., Indiana State – Ran the team’s third-best 3,000-meter steeplechase time of 9:53.29.

Adam Austin, Jr., Lipscomb (Tenn.) – Tied for fifth place in high jump in Atlantic Sun Conference meet at 1.91 meters..

Josh Bridwell, Jr., Indianapolis – No results available.

Ariane Bell, So., Vincennes – Finished ninth in the discus at the Little State Meet with a throw of 38.96 meters.

John Haley, Jr., Wabash – Placed first in the 4x400 relay team in the Dr. Keeler meet in 3:12.55 and was sixth in the NCAC meet in the 200 in 22.31. Relay team advanced to Division III nationals and placed ninth in 3:16.63.                                                   

Clayton Harlan, Fr., Manchester – Ran the ninth-best 10,000-meter time of all HCAC athletes in 34:04.80 in the Hanover Invitational.

Tre Stephens, Fr., Earlham – Placed 30th in the 60-meter dash in 7.69 in the DePauw Invitational.

Taylor Head, Fr., Indiana State – No results available.

Travis Rubey, Fr., Indiana State – No results available.

Rashad Owens, Fr., Vincennes – No results available.

Matt Collier, Fr., Vincennes – No results available.

Terre Haute (Home school)

Robbie Mayhew, So., Rose-Hulman – Had team’s fourth-best 1,500-meter time in 4:15.60.

West Vigo

Christy Barrett Sherman, Rose-Hulman, women’s assistant coach – In her ninth season as throwing coach.

White River Valley

Samantha Goodman, Jr., Marian – Had the team’s top throws of the season in the hammer (46.72 meters) and the discus (39.82 meters).

Daniel Goodman, Fr., Vincennes – No results available.