News From Terre Haute, Indiana

December 23, 2012

Padget, Terre Haute South swim teams enjoy big day at Wabash Valley Classic

STAFF REPORT
The Tribune-Star

TERRE HAUTE — Grace Padget of Terre Haute South set a school record in the 50-yard backstroke to lead off the 200-yard medley relay for the Braves, who won the six-team Wabash Valley Classic high school swimming competition Saturday.

Padget also won the 200 freestyle and 100 backstroke.

The South boys were dominant in winning the meet. Dalton Mitchell won the 200 individual medley and the 100 freestyle for the Braves.

Girls

Team scores — Terre Haute South 358, Terre Haute North 292, Greencastle 227, Clinton Central 212, Crawfordsville 200, Owen Valley 12.

200-yard medley relay — Terre Haute South (Padget, Katherine Senseman, Rachel Senseman, Ashton Dillon) 1:58.03, Crawfordsville 2:05.88, Terre Haute North (Morgan Breitweiser, Alex Nichols, Maria Kline, TaPring Goatee) 2:07.23.

200 freestyle — Grace Padget (THS) 2:02.47, Alex Nichols (THN) 2:06.81, Lillie Padget (THS) 2:11.38.

200 individual medley — Katherine Senseman (THS) 2:16.43, Grace Stewart (CC) 2:30.93, Maria Kline (THN) 2:31.26.

50 freestyle — Kaitlin Franke (C) 27.25, Ashton Dillon (THS) 27.48, TaPring Goatee (THN) 27.52.

100 butterfly — Rachel Senseman (THS) 1:06.92, Kylie Crenshaw (CC) 1:07.29, Lillie Padget (THS) 1:08.74.

100 freestyle — Katherine Senseman (THS) 56.13, Kaitlin Franke (C) 1:00.98, Hannah Ater (THS) 1:02.20.

500 freestyle — Alex Nichols (THN) 5:35.42, Alex McDonald (C) 6:19.29, Haley Niemann (CC) 6:24.31.

200 freestyle relay — Terre Haute South (Lillie Padget, Ashton Dillon, Taylor Schilling, Hannah Ater) 1:49.02, CC (Taylor Smith, Grace Stewart, Mikaela Reynolds, Kylie Crenshaw) 1:51.16, Crawfordsville 1:54.25.

100 backstroke — Grace Padget (THS) 1:00.31, Rachel Senseman (THS) 1:06.07, Maria Kline (THN) 1:07.38.

100 breaststroke — Jessica Priebe (C) 1:17.73, Ashton Dillon (THS) 1:18.57, Abby Kirsch (THS) 1:18.57.

400 freestyle relay — Terre Haute South (Katherine Senseman, Grace Padget, Rachel Senseman, Lillie Padget) 3:53.61, Clinton Central 4:10.58, Terre Haute North (Maria Kline, Morgan Breitweiser, Katlyn Powers, Alex Nichols) 4:12.06.

Boys

Team scores — Terre Haute South 531, Greencastle 276, Terre Haute North 231, Clinton Central 102, Crawfordsville 95, Owen Valley 53.

200 medley relay — Terre Haute South (Dalton Mitchell, Chandler Bray, Colin McCord, Luke Peoples) 1:44.74, Greencastle 1:48.79, Terre Haute South (Ben Allen, Lucas Sturgess, Connor McCord, Jacob Riley) 1:50.13.

200 freestyle — Christian Wilhelm (THS) 1:49.62, Josh Ford (THS) 1:54.71, Ildanne Dolina (THS) 1:58.70.

200 individual medley — Dalton Mitchell (THS) 2:02.50, Chandler Bray (THS) 2:05.52, Lucas Sturgess (THS) 2:15.58.

50 freestyle — Nash Firebaugh (G) 23.24, Jacob Riley (THS) 24.42, Collin Dowell (THS) 24.47.

100 butterfly — Nash Firebaug (G) 54.08, Connor McCord (THS) 58.38, Collin McCord (THS) 58.76.

100 freestyle — Dalton Mitchell (THS) 49.67, Idanne Dalina (THS) 53.84, Collin Dowell (THS) 53.89.

500 freestyle — Christian Wilhelm (THS) 4:53.23, Collin McCord (THS) 5:15.47, Matt Priester (THN) 5:22.76.

200 freestyle relay — Terre Haute South (Collin Dowell, Josh Ford, Christian Wilhelm, Jacob Riley) 1:37.51, Terre Haute South (Luke Peoples, Idanne Dalina, Connor McCord, Will Cammack) 1:40.57, Crawfordsville 1:46.85.

100 backstroke — Chandler Bray (THS) 56.82, Nathan Gardner (G) 1:01.64, Tristen Carrithers (THS) 1:03.80.

100 breaststroke — Josh Ford (THS) 1:04.78, Lucas Sturgess (THS) 1:07.65, Ben Allen (THS) 1:07.81.

400 freestyle relay — Terre Haute South (Christian Wilhelm, Chandler Bray, Collin McCord, Dalton Mitchell) 3:26.91, Terre Haute South (Idanne Dalina, Collin Dowell, Will Cammack, Josh Ford) 3:39.65, Greencastle (Nash Firebaugh, Alex Asbell, Nathan Gardner, Elijah Brattain) 3:40.34.