News From Terre Haute, Indiana

March 22, 2013

METRO ROUNDUP: Rose-Hulman swimmer places 17th in NCAA championships

STAFF REPORT
The Tribune-Star

TERRE HAUTE — Rose-Hulman freshman Orion Martin missed honorable-mention All-America honors by just one position at the NCAA Division III swimming national championships Friday.

Martin placed 17th in the men’s 100-yard butterfly with a time of 49.22 seconds. The top eight finishers qualify for All-America honors and placements nine through 16 earn honorable-mention accolades.

Senior John Craig Huster of Terre Haute added a 34th-place finish in the men’s 100 butterfly with a time of 50.35.

Martin also will compete in the 100 freestyle today and Huster’s remaining event is the 100 backstroke today.

Softball

n Change made — Due to cold temperatures in the forecast, there has been a change in schedule for the weekend series between Missouri State and Indiana State at Price Field.

The two teams were orginally scheduled to play a doubleheader Saturday and a single game on Sunday.

However, due to cold temperatures and a chance of rain Sunday, the teams will now play a single game at 4 p.m. today before playing the normally scheduled doubleheader at noon Saturday. All three games will still be played at Price Field.

Prep basketball

• ISU recruit among top underclassmen — Greensburg’s Bryant McIntosh, an Indiana State recruit, was one of the top 15 underclassmen chosen Thursday by the Indiana Basketball Coaches Association.

The IBCA picked a 15-senior first team plus 135 honorable-mention selections and a 15-player underclass team with 115 more juniors, sophomores and freshmen earning honorable-mention status.



Top 15 seniors — Darryl Baker, Jeffersonville; V.J. Beachem, New Haven; Mike Crawford, Tipton; Devin Davis, Warren Central; Collin Hartman, Indianapolis Cathedral; Zak Irvin, Hamilton Southeastern; Demetrius Jackson, Mishawaka Marian; Mike Schlotman, Munster; Bryson Scott, Fort Wayne Northrop; Blake Simmons, Castle; Basil Smotherman, Lawrence North; Austin Torres, Penn; Zavier Turner, Pike; Michael Volovic, Carmel; Clay Yeo, Triton.

Honorable mention includes — Steven Bennett, New Castle; Calvin Blank, Terre Haute North; Tyler Brough, Eastern Greene; Blake Cesinger, Clay City; Nick Crays, North Daviess; Brodie Crowe, Shakamak; Dess Fougerousse and Austin Karazsia, Linton; Lane Mahurin, Rockville; Antonio Pipkin, Bowman Academy; Brenton Scott, Fort Wayne Northrop; Greg Spina, Martinsville; Jeffrey Turner, Terre Haute South.

Top 15 underclassmen — James Blackmon Jr., Fort Wayne Luers; Trevon Bluiett, Park Tudor; Aaron Brennan, Guerin Catholic; C.J. Coleman, Mt. Vernon (Fortville); Jalen Coleman, Indianapolis Cathedral; Ernie Duncan, Evansville Harrison; Grant Evans, Wapahani; Eron Gordon, Indianapolis North Central; JaQuan Lyle, Evansville Bosse; Trey Lyles, Indianapolis Tech; Bryant McIntosh, Greensburg; Zach McRoberts, Carmel; Mack Mercer, Plymouth; Tayler Persons, Kokomo; Tyler Wideman, Lake Central.

Honorable mention includes — Justin Brent, Speedway; Davon Dillard and Justin King, Bowman Academy; Jacob Johnson, Mooresville; Calvin McEwen, Clarksville; Kyle Robinson, Bloomfield; Troy Spears, Martinsville; Ethan Woodrow, Fountain Central.



• Junior All-Stars named — Indiana State recruit Bryant McIntosh of Greensburg is among the six-player core group of the Indiana Junior All-Stars who will meet the Indiana seniors and the Kentucky juniors in June.

Other members of the core group are James Blackmon Jr. of Fort Wayne Luers, Trevon Bluiett of Park Tudor, JaQuan Lyle of Evansville Bosse, Trey Lyles of Indianapolis Tech and Mack Mercer of Plymouth.

The six players in the North group are C.J. Coleman of Mt. Vernon (Fortville), Grant Evans of Wapahani, Aaron Korn of Frankton, D.J. McCall of Fort Wayne Concordia, Tayler Persons of Kokomo and Tyler Wideman of Lake Central.

In the SOuth group are Aaron Brennan of Guerin Catholic, Ernie Duncan of Evansville Harrison, Jacob Johnson of Mooresville, Zach McRoberts of Carmel, Sean Sellers of Greensburg and P.J. Thompson of Brebeuf.



• Marshall girls honored — Marshall’s girls team was honored recently, with three players breaking five school records and two of them achieving scoring milestones. Coach Kathy Miller was also named Illinois Basketball Coaches Association Co-Coach of the Year for Region 14.

Kaydie Grooms set records for most points in a season (559), most field goals in a season (215) and more free throws made in a season (129) for the 25-2 Lions. She scored her 1,000th point Jan. 19 against West Vigo and currently has 1,104 for her career, fifth on the all-time list.

Ariana Kuhn established a career record for assists (288) and also joined the 1,000-point club against West Vigo. She finished her career with 1,050 points, seventh-best all-time.

Breah Keim had 10 3-pointers in a game against Cumberland on Jan. 21 for another school record. Team awards were as follows.



Kaydie Grooms — Offensive Player of the Year, Defensive Player of the Year, highest free-throw percentage, chairwoman of the boards, MVP, all-Little Illini Conference first team, IBCA first team.

Ariana Kuhn — Most assists, all-LIC first team, IBCA honorable mention.

Breah Keim — All-LIC first team.

Cheyenne Thompson — Sixth man, all-LIC honorable mention.

Tonia Bishop — Hustle Award.

Kylie Gilbert — Most Improved.

Hannah Bender — Mental Attitude.

Abbie Switzer — Team Player.



• Warriors feted — The Casey boys team celebrated its 2012-13 season at a banquet recently.

School records set during the season included 18 free throws in a game and 593 points in a season by Brandon Wolfe, who currently is sixth all-time with 1,344 points, and 328 assists in a career by Zack Murphy, whose 125 during the season was fourth-best all-time;



Varsity — Jordan Brandenburg, Brandon Wolfe, Zack Murphy, Sam Huisinga, A.J. McNeil, Trivette Scales, Matt McCown, Shawn McCown.

JV — Beau Biggs, Eli Hawker, Issac Elkins, Corey Carver, Peyton Chism, Dylan Lawrence, Taylor Yocum, Darius Fisher, Trey Thompson, Matt Wade, Dale Miller.

Wolfe — All-LIC first team, special mention AP all-state, honorable mention IBCA all-state, Pizza Hut Wabash Valley Classic all-tournament team, Charleston Times-Courier all-area team, Emrich free throw award, Warrior Award (no missed practices or games), co-MVP.

Scales — All-LIC first team, honorable mention AP all-state, Times-Courier all-area team, LIC-NTC all-star game, co-MVP.

Murphy — All-LIC second team, LIC all-academic team, Warrior Award.

M.McCown — All-LIC second team, LIC-NTC all-star game, Warrior Award.

McNeil — all-LIC honorable mention.

S.McCown — Most Improved, Warrior Award.

Baseball

• Curry honored by MVC — Sophomore Landon Curry led the Indiana State baseball team with four runs scored during their series victory inside the Hubert H. Humphrey Metrodome in Minneapolis and has been named the Missouri Valley Conference Scholar-Athlete of the Week as announced by the league office.

The Uniondale, Ind., native and Norwell High School product scored both of Indiana State’s runs in their 2-1 victory over the Golden Gophers on Friday night, including the game-winning run following a throwing error after Curry stole third base. The ISU sophomore added a two-run double in the ninth inning of the rubber match Sunday, capping a 9-4 Indiana State victory to clinch the series.

For the week, Curry also drove in three runs and stole two bases. Heading into action on Wednesday, the ISU centerfielder leads the conference with nine stolen bases. In the classroom, Curry carries a 3.81 GPA while majoring in Business.

To qualify for Missouri Valley Conference Scholar-Athlete of the Week laurels, student-athletes must carry a cumulative grade-point average of 3.20, completed at least one academic year at a Valley institution and must be at least a sophomore in academic standing.

Curry and the Sycamores open Missouri Valley Conference play this weekend, hosting Southern Illinois from today through Sunday.

Academics

• Engineers smart — The Rose-Hulman athletic department leads the Heartland Collegiate Athletic Conference with 62 academic all-league awards from the fall and winter 2012-13 academic year, according to results released this week by the league office.

Rose-Hulman combined for 40 academic all-conference during the fall sports season and 22 more during the winter campaign.

The men’s track and field team led the way with 10 honorees, followed by football with eight. Men’s cross country had seven award winners, men’s soccer and volleyball tallied six each, and women’s soccer added five award winners for the Tom Bohlsen Academic All-League honoree list. The honor is named in recognition of the league’s first commissioner, who served the role from 1998-2008.

Academic all-conference student-athletes must follow the criteria of carrying a 3.50 cumulative grade-point average entering their playing season and be in at least their second year at the institution.



2012-13 Rose-Hulman fall & winter Academic All-HCAC honorees

Morgan Anderer, volleyball; Matt Angel, football; Emily Barker, women’s golf; Drew Belk, men’s soccer; Matt Billingsley, men’s cross country & indoor track; Kira Boswell, volleyball; Nick Buchta, football; Fletcher Carlson, men’s soccer; T.J. Chin, football; Creasy Clauser, women’s indoor track & field; Paige Cook, women’s tennis; Erin Cox, women’s indoor track & field; Collin Crowson, men’s indoor track & field; Kate Dangel, volleyball; Kevin Dorn, men’s swimming & diving; Zac Erba, football & indoor track; Rebecca Evans, women’s soccer; Derek Heeger, men’s cross country & indoor track; Alec Houpt, men’s basketball & soccer; Andy Hunkeler, men’s indoor track & field; Marshall Ishmael, men’s soccer; Spencer Johnson, men’s soccer; Grace Johnson-Bann, women’s tennis; Rachel Johnstone, women’s soccer; Celeste Kline, women’s swimming & diving; Ryan Landwehr, football; Greg Larmore, men’s indoor track & field; Matthew Lash, men’s cross country; Anna Lewer, volleyball; Peter Lokken, men’s indoor track & field; Kevin Ly, men’s cross country; Micah Matsushima, men’s indoor track & field; Nick McDonough, men’s basketball; Erika McGuire, volleyball; Melissa Montgomery, women’s tennis; Katherine Moravec, women’s cross country & indoor track; Jordan Nielson, men’s basketball; Kevin O’Dowd, football; Haley O’Neil, women’s soccer; Meredith Pitsch, women’s coccer; Nicole Richardson, women’s swimming & diving; Matt Ross, men’s swimming & diving; Logan Ryan, men’s swimming & diving; Patrick Salay, men’s cross country; Michael Schiff, men’s soccer; Amy Schleter, women’s soccer; Ashley Schumacher, women’s cross country & swimming; Kathryn Schmahl, volleyball; Nathan Smith, men’s indoor track & field; Kyle Smolarek, men’s cross country & indoor track; Brian Soller, football; Katelyn Stenger, women’s cross country; Marie Stettler, women’s tennis; Eric Taylor, football; Seth Troisi, men’s cross country.