News From Terre Haute, Indiana

January 21, 2013

Metro Roundup: South boys swim team wins Athenian Invitational

----
----

CRAWFORDSVILLE — Terre Haute South’s boys won the 12-team Athenian Invitational in high school swimming Saturday, led by Chandler Bray with two individual wins and two relay victories.

Grace Padget led the South girls to fourth place with a pair of wins of her own, including tying the meet record in the 100 backstroke.

Greencastle placed fifth in boys competition and sixth in the girls meet, with Nash Firebaugh picking up two wins for the Tiger Cub boys team.



Girls results

Team scores — Westfield 768, McCutcheon 460, Brebeuf 423, Terre Haute South 403, Plainfield 386, Greencastle 282, Franklin Central 255, Crawfordsville 217, Lafayette Jeff 105, North Montgomery 77, Southmont 68, North Putnam 17.

200 medley relay — Westfield 1:55.30, 2. Terre Haute South (Grace Padget, Katherine Senseman, Lillie Padget, Rachel Senseman) 1:57.10, 9. Terre Haute South (Hannah Stelflug, Abby Kirsch, Taylor Schilling, Hannah Ater) 2:09.93, 26. Terre Haute South (Mallory Cammack, Lizzie Payne, McKenzie Vaughan, Celia Grubba) 2:47.65.

200 freestyle — Erin Moe (W) 2:00.22, 11. Ater (THS) 2:16.66.

200 individual medley — Emily Verbrugge (W) 2:08.97, 13. Kirsch (THS) 2:35.91, 16. L.Padget (THS) 2:37.43.

50 freestyle — Danielle Auckley (M) 25.12, 2. K.Senseman (THS) 25.53, 11. Ashton Dillon (THS) 27.23, 15. Stelflug (THS) 27.87.

100 butterfly — G.Padget (THS) 1:00.15, 7. R.Senseman (THS) 1:06.78, 11. L.Padget (THS) 1:10.74.

100 freestyle — Auckley (M) 55.92, 13. Stelflug (THS) 1:01.06.

500 freestyle — Moe (W) 5:10.21, 4. Dillon (THS) 5:32.92, 5. R.Senseman (THS) 5:42.62, 16. Ater (THS) 6:17.95, 32. Alex Truby (THS) 7:38.22.

200 freestyle relay — Westfield 1:43.35, 3. Terre Haute South (K.Senseman, G.Padget, Dillon, R.Senseman) 1:45.85, 12. Terre Haute South (Ater, Kirsch, Tori Davis, Payne) 1:59.88, 22. Terre Haute South (Grubba, Sara Krock, Truby, M.Cammack) 2:16.08.

100 backstroke — G.Padget (THS) 59.86, 4. K.Senseman (THS) 1:01.95, 19. Davis (THS) 1:21.10, 20. Krock (THS) 1:21.73.

100 breaststroke — Verbrugge (W) 1:07.13, 12. Kirsch (THS) 1:19.45, 19. Vaughan (THS) 1:27.91.

400 freestyle relay — Westfield 3:44.25, 6. Terre Haute South (Dillon, Stelflug, Schilling, L.Padget) 4:10.10, 17. Terre Haute South (Davis, Krock, Truby, Vaughan) 4:55.50.



Boys results

Team scores — Terre Haute South 799, Franklin Central 509, Westfield 468, Plainfield 341, Greencastle 268, Brebeuf 254, Lafayette Jeff 251, McCutcheon 190, North Montgomery 159, North Putnam 127, Crawfordsville 100, Southmont 11.

200 medley relay — Terre Haute South (Dalton Mitchell, Chandler Bray, Collin McCord, Christian Wilhelm) 1:41.29, 7. Terre Haute South (Josh Ford, Lucas Sturgess, Connor McCord, Luke Peoples) 1:49.36, 10. Terre Haute South (Tristen Carrithers, Michael Crowell, Ben Allen, Will Cammack) 1:52.46.

200 freestyle — Eric Oleson (W) 1:46.87, 3. Wilhelm (THS) 1:47.61, 7. Ildanne Dalina (THS) 1:58.10, 10. W.Cammack (THS) 2:04.01, 12. Carrithers (THS) 2:02.86.

200 individual medley — Nathaniel Bledsoe (W) 1:57.58, 2. Mitchell (THS) 2:01.60, 4. Ford (THS) 2:04.06, 12. Allen (THS) 2:13.53, 16. Crowell (THS) 2:19.81.

50 freestyle — Nash Firebaugh (G) 22.22, 3. Col.McCord (THS) 23.58, 6. Peoples (THS) 23.98, 8. Collin Dowell (THS) 24.15, 11. Jacob Riley (THS) 24.19.

100 butterfly — Firebaugh (G) 52.03, 5. Col.McCord (THS) 57.04, 6. Con.McCord (THS) 57.79, 14. Sturgess (THS) 1:03.15, 16. Jonathon Wilson (THS) 1:05.67.

100 freestyle — Nick Allen (P) 48.77, 2. Mitchell (THS) 49.48, 6. Dowell (THS) 53.52, 10. Dalina (THS) 53.95, 11. Riley (THS) 54.10.

500 freestyle — Oleson (W) 4:45.28, 2. Wilhelm (THS) 5:01.86, 4. Ford (THS) 5:07.15, 6. Con.McCord (THS) 5:23.77, 11. W.Cammack (THS) 5:32.51.

200 freestyle relay — Greencastle 1:33.69, 3. Terre Haute South (Peoples, Dowell, Dalina, Riley) 1:38.20, 9. Terre Haute South (W.Cammack, Carrithers, Crowell, Con.McCord) 1:41.99, 15. Terre Haute South (Wilson, Jaden Conatser, Brandon Sakbun, Brent Biddle) 1:51.91.

100 backstroke — Bray (THS) 54.48, 13. Allen (THS) 1:02.84, 14. Carrithers (THS) 1:02.95, 19. Conatser (THS) 1:05.93.

100 breaststroke — Bray (THS) 1:02.72, 4. Sturgess (THS) 1:06.08, 6. Crowell (THS) 1:08.59, 9. Sakbun (THS) 1:11.56.

400 freestyle relay — Terre Haute South (Wilhelm, Mitchell, Col.McCord, Bray) 3:21.47, 7. Terre Haute South (Ford, Riley, Dalina, Dowell) 3:39.63, 13. Terre Haute South (Allen, Wilson, Sakbun, Biddle) 4:05.71.



Wrestling

• North eighth — At Indianapolis, Terre Haute North finished eighth Saturday at the Metropolitan Interscholastic Conference championships.

Eric Elia’s fourth-place showing at 126 pounds was North’s best finish.



Team scores — Warren Central 261, Center Grove 227, Ben Davis 172, Carmel 171, Lawrence North 126, Terre Haute South 126, Indianapolis North Central 71, Terre Haute North 60.

North individuals

113 — Gavin John 1-2, 7th place

120 — J.J. Low 1-2, 7th place

126 — Eric Elia 2-2, 4th place

132 — Austin Bishop 1-2, 7th place

138 — Brandon Cossette 1-2, 7th place

145 — Logan Hoar 0-3

152 — Tyler Gilmore 1-3, 6th place

160 — Trey Grim 1-3, 6th place

170 — Ryan Moshak 1-3, 6th place

195 — Zach Schmidt 0-3

220 — Ethan Edington 2-2, 5th place

285 —  Andrew Londo 1-3, 6th place

Next — North (8-16) competes this Saturday at the Northview Sectional.



Basketball

• LIC play continues — Little Illini Conference boys tournament action continues tonight and runs through Friday.

Consolation-bracket contests are slated tonight. Red Hill is at Marshall in one of them.

Semifinal games are set for Tuesday at Casey-Westfield with Robinson meeting Newton and Casey facing Flora.

 

LIC tourney

Today's schedule

Red Hill at Marshall

Cumberland at Oblong

Edwards County at Hutsonville-Palestine

Lawrenceville at Olney

All games 7 p.m. CST

Tuesday's schedule

At Casey

6 p.m. — Robinson vs. Newton followed by Casey vs. Flora



Late Saturday boxscore

HUTSONVILLE-PALESTINE (33) — Ferguson 0 0-0 0, Webster 3 3-3 9, Schmidlin 0 0-0 0, Alspach 1 2-2 4, Williams 5 0-0 13, Heflin 2 0-0 5, Eckert 0 0-0 0, Knecht 1 0-0 2. Totals 12 FG, 5-5 FT, 33 TP.

ROBINSON (59) — Akande l8 3-3 19, Scott 4 0-1 10, Nicholas 4 4-4 12, Siler 3 3-3 9, Cor.Blount 1 0-0 2, Hoagland 0 0-0 0, Richart 1 0-0 3, Tennison 0 0-0 0, Griffin 0 0-0 0, Harrison 0 0-0 0, Chipman 1 0-0 2, Weck 1 0-0 2, Cod.Blount 0 0-0 0, Bopp 0 0-0 0. Totals 23 FG, 10-11 FT, 59 TP.

Hutsonville-Palestine    7    8    8    10    —    33

Robinson    16    12    12    19    —    59

3-point goals — Williams 3, Heflin, Scott 2, Richart. Total fouls — HP 13, Robinson 12. Fouled out — none.