News From Terre Haute, Indiana

May 15, 2013

North, South to meet in first round of baseball sectional

Pairings announced Tuesday

STAFF REPORT
The Tribune-Star

TERRE HAUTE — The Indiana High School Athletic Association announced pairings for the baseball state tournament Tuesday and the draw offered up a Vigo County battle in the opening game.

Terre Haute North and Terre Haute South will play one another in the opening game of the Class 4A  Terre Haute South Sectional on May 22. The No. 8-ranked Patriots and Braves split their season series and both are considered contenders to win the sectional.

Northview, playing in its final 4A sectional as it was re-classified 3A starting next season, drew the bye and will play one of the Memorial Day semifinals. The championship game is slated for 6 p.m. on May 27.

West Vigo will also be hosting its Class 3A sectional and the Vikings drew Brown County in the nightcap of the first day of action on May 22. West Vigo swept the Eagles on April 27.

The championship game at West Vigo is scheduled for May 25, a Saturday. It is the only area sectional not scheduled to wrap up on Memorial Day.

Elsewhere, Class A No. 6 Shakamak hosts its sectional and will open with Clay City on May 23.

Sullivan opens the Class 2A Linton Sectional against Bloomfield on May 22. Linton plays South Knox on May 23.

Rockville and Turkey Run both play on the opening day of the Class A Rockville Sectional on May 23. Riverton Parke received a bye and will play on May 27.



Class 4A Terre Haute South Sectional

Wednesday, May 22

Terre Haute South vs. Terre Haute North, 6 p.m.

Martinsville vs. Mooresville, 8 p.m.

Monday, May 27

Wednesday winners, 10 a.m.

Northview vs. Plainfield, Noon

Championship, 6 p.m.



Class 3A West Vigo Sectional

Wednesday, May 22

Greencastle vs. Edgewood, 5:30 p.m.

Brown County vs. West Vigo, 7:30 p.m.

Thursday, May 23

Wednesday winners, 5:30 p.m.

South Vermillion vs. Owen Valley, 7:30 p.m.

Saturday, May 25

Championship, 7 p.m.



Class 2A Linton Sectional

Wednesday, May 22

Bloomfield vs. Sullivan, 6 p.m.

Thursday, May 23

Linton vs. South Knox, 6 p.m.

North Knox vs. Eastern Greene, 8 p.m.

Monday, May 27

North Central vs. Wednesday winner, 11 a.m.

Thursday winners, 1:30 p.m.

Championship, 7:30 p.m.



Class A Rockville Sectional

Thursday, May 23

North Vermillion vs. Rockville, 5 p.m.

Attica vs. Turkey Run, 7:30 p.m.

Monday, May 27

Thursday winners, 10 a.m.

Covington vs. Riverton Parke, 12:30 p.m.

Championship, 7:30 p.m.



Class A Shakamak Sectional

Thursday, May 23

Shakamak vs. Clay City, 7 p.m.

Monday, May 27

Union vs. Eminence, 11 a.m.

WRV vs. Thursday winner, 7 p.m.

Championship, 8 p.m.