News From Terre Haute, Indiana

November 25, 2012

Buss' 51 points lift Mount Carmel girls past Marshall

Tribune-Star staff report
The Tribune-Star

ROBINSON, ILL. — Marshall’s girls basketball team did its best, but it couldn’t stop a scoring fury by Mount Carmel’s Tyra Buss in the Robinson Thanksgiving Tournament championship game.

Buss recently committed to Indiana University.

The Lions finished second in the tournament. The Lions lost to Mount Carmel 60-56 in the championship game.

Kaydie Grooms had 20 points and 11 rebounds for the Lions, who fell for the first time this season.

Buss had 51 points for Mount Carmel in the championship game. Buss, who recently committed to play collegiately at Indiana University, scored 144 points in four games in the tournament.

Earlier, Marshall defeated Guerin Catholic 59-35 in a semifinal game.

Grooms had 24 points, 13 rebounds, five assists, and five blocks for the winners, while Ariana Kuhn chipped in with 11 points, six rebounds and four blocks.

Both Grooms and Kuhn were named to the All-Tournament team.

Guerin Catholic finished third in the tournament with a win over Charleston in the third-place game.



MARSHALL (56) — Switzer 4 0-0 8, Bishop 0 0-0 0, Keim 4 4-5 16, Thompson 0 0-0 0, Grooms 6 8-10 20, Kuhn 6 0-0 12. TOTALS: 20 FG, 12-15 FT, 56 TP.

MOUNT CARMEL (60) — Dardeen 0 0-0 0, Buss 17 14-16 51, Tennis 0 1-2 1, Lang 2 0-0 4, Rosingnal 2 0-0 4, Hicks 0 0-0 0, Keepes 0 0-0 0. TOTALS: 19 FG, 19-22 FT, 60 TP.

Marshall    20    11    11    14    —    56

Mount Carmel    13    17    13    17    —    60

3-point goals — Kiem 4; Buss 3. Total fouls — M 16, MC 16. Fouled out — Bishop.

Next — Marshall (6-1) plays at Lawrenceville on Thursday.



GUERIN CATHOLIC (35) — Osinski 1 0-0 2, Yount 1 4-6 7, Thiem 2 0-0 4, Cutter 1 7-10 10, Schneider 1 3-5 5, Pogue 0 1-3 1, Ke. Fox 2 1-1 5, Ka. Fox 0 0-0 0, Clarke 0 1-2 1. TOTALS: 8 FG, 17-27 FT, 35 TP.

MARSHALL (59) — Switzer 4 0-0 8, Lay 0 0-0 0, Bishop 1 2-2 4, Carter 0 0-0 0, Boyer 0 0-0 0, Keim 2 0-0 6, Kile 0 0-0 0, Thompson 3 0-0 6, Murphy 0 0-0 0, Grooms 8 8-10 24, Bender 0 0-0 0, Kuhn 4 3-5 11, Gorrell 0 0-0 0. Totals 22 FG, 13-17 FT, 59 TP.

Guerin Catholic    5    12    9    9    —    35

Marshall    19    24    14    2    —    59

3-point goals — Keim 2, Yount, and Cutter. Total fouls — GC 15, M 19. Fouled out — none.

Next — Marshall (6-0) advanced to the championship game Saturday night vs. Mount Carmel.

Boys basketball

n Lions 2-1 at Lawrenceville — At Lawrenceville, Ill., Marshall went 2-1 in the opening two rounds of the Capital Classic for boys high school basketball teams this weekend.

The Lions lost 38-36 at the buzzer to Pinckneyville in their first game Friday and rebounded to defeat Neoga 72-23.

Marshall bested Lawrenceville 72-58 on Saturday and played for third place Saturday evening. Results were not available before the Tribune-Star’s news deadline.

Three Lions scored 16 points in the victory over Lawrenceville: Taylor Maurer, Walker Berner and Thomas Sisson. Maurer also had eight reboounds and six steals, while Sisson grabbed eight.



In other boys basketball action:

• Cloverdale 45, Riverton Parke 44 — At Mecca, Cloverdale’s Brandon Dorman converted a putback at the buzzer to the lift the Clovers over the Panthers.

Matt Haltom had 20 to lead Riverton Parke.

 

CLOVERDALE (45) — Chesroer 4 0-0 12, Collett 2 0-1 4, Dorman 3 0-0 6, Cummings 4 3-3 11, Scott 3 0-0 8, Cupp 2 0-0 4. TOTALS: 18 FG, 3-4 FT, 45 TP.

RIVERTON PARKE (44) — Sanders 1 0-0 2, Bogair 5 1-2 13, Mathis 2 1-2 7, Haltom 6 5-6 20, Oregon 1 0-0 2. Totals 15 FG, 7-10 FT, 44 TP.

Cloverdale    5    9    17    14    —    45

Riverton Parke    8    10    9    17    —    44

3-point goals — Chesroer 4, Scott 2; Haltom 3, Bogair 2.

JV — Cloverdale won 36-17

Next — Riverton Parke (0-2) plays North Vermillion in the Banks of the Wabash at 6 p.m. Friday at Rockville.

Swimming

• Quad dual — At Terre Haute North, the host Patriots competed with Lawrence North, Jeffersonville and Mount Vernon in the annual Terre Haute North Quad Dual high school meet Saturday.



BOYS

Team scores — Mount Vernon 118, T.H. North 67; Lawrence North 128, T.H. North 55; Lawrence North 107, Mount Vernon 76; Jeffersonville 144, T.H. North 39; Jeffersonville 129, Mount Vernon 54; Jeffersonville 121.5, Lawrence North 58.5.

200 medley relay — Jeffersonville 1:42.47; Lawrence North 1:44.87; Mount Vernon 1:46.76; 6. T.H. North 1:52.48.

200 freestyle — Tyler Sariscsany (J) 1:52.77; Zach Daily (J) 1:53.06; John Christie (LN) 1:53.19.

200 IM — Adam Noens (LN) 2:03.05; Grant Stohler (LN) 2:08.07; Wade Mobley (MV) 2:08.34.

50 freestyle — T.A. Martin (J) 22.19; Jake Poole (MV) 23.07; Karol Schmuck (J) 23.17.

Diving — Bruce Stombaugh (LN) 176.15; Garrett Humphrey (THN) 169.80; Levi Mays (J) 153.70.

100 butterfly — Jake Poole (MV) 55.48; Stohler (LN) 55.79; Evan Lopez (J) 55.83.

100 freestyle — Martin (J) 49.04; Schmuck (J) 50.64; Josh Phelps (J) 51.35.

500 freestyle — Daily (J) 5:02.10; Christie (LN) and Sariscsany (J) 5:08.47 (tie).

200 free relay — Jeffersonville 1:31.02; Mount Vernon 1:35.96; Jeffersonville “B” 1:36.40.

100 backstroke — Noens (LN) 55.07; Evan Shive (J) 55.34; Lopez (J) 57.87.

100 breaststroke — Lucas Hennegan (J) 1:05.04; Mobley (MV) 1:05.17; Phelps (J) 1:06.89.

400 free relay — Jeffersonville 3:23.98; Lawrence North 3:31.31; Jeffersonville “B” 3:39.50.

GIRLS

Team scores — Mount Vernon 125, T.H. North 61; Lawrence North 127, T.H. North 59; Mount Vernon 106, Lawrence North 80; Jeffersonville 101, T.H. North 85; Mount Vernon 124, Jeffersonville 62; Lawrence North 123, Jeffersonville 63.

200 medley relay — Mount Vernon 1:55.20; Lawrence North 1:57.57; Jeffersonville 2:02.29; 8. T.H. North 2:17.50.

200 freestyle — Samantha Gowdy (MV) 2:02.53; Drew Glover (MV) 2:05.75; Maria Kline (THN) 2:08.42.

200 IM — Clara Baggett (MV) 2:15.88, Elle Johnson (LN) 2:20.35; Laura Weiss (LN) 2:24.77.

50 freestyle — Kelsey Turner (MV) 25.19; Laura Apple (LN) 25.53; TaPring Goatee (THN) 27.49.

Diving — Morgan Meixner (LN) 273.95; Alexa Waldrip (J) 210.25; Kelsey Thomas (THN) 187.20.

100 butterfly — Claudia Crawford (MV) 1:00.08; Karlee Demsey (J) 1:01.48; Maya Lee (LN) 1:01.88.

100 freestyle — Turner (MV) 55.07; Apple (LN) 57.88; Glover (MV) 59.37.

500 freestyle — Baggett (MV) 5:25.92; Rachel Burke (MV) 5:35.52; Kline (THN) 5:38.30.

200 free relay — Mount Vernon 1:43.67; T.H. North 1:49.28; Lawrence North 1:51.69.

100 backstroke — Crawford (MV) 1:02.76; Demsey (J) 1:04.76; Miffy Stuff (LN) 1:05.88.

100 breaststroke — Johnson (LN) 1:12.75; Rachel Kindler (LN) 1:14.82; Gowdy (MV) 1:15.82.

400 free relay — Mount Vernon 3:51.80; Lawrence North 3:56.07; Jeffersonville 4:01.42.

Wrestling

n South fourth at Edgewood — At Ellettsville, Terre Haute South High School finished with a 2-3 record to finish fourth in the Edgewood Invitational on Saturday.

Danville won the team championship.



Edgewood Invitational

South individual records

106 — Ryan Uppal, 5-0.

113 — Darin Pemberton, 4-1.

120 — David Lewis, 5-0.

126 — Avery Meadows, 0-5.

132 — Nathan Arguello, 5-0.

138 — Ian Newton, 3-2.

145 — Phoenix Adams, 3-2.

152 — C.J. Williams, 1-4.

160 — Cody Helms, 4-1.

170 — Duane Deerwester, 5-0.

182 — Sean Young, 0-5.

195 — Nick Wiram, 0-5.

220 — Matt Taylor, 0-5

285 — Junior Berry, 2-3.

Next — South will compete next Saturday in the Shamrock Duels at Westfield.



• Wildcats 3-2 at Vincennes — At Vincennes, South Vermillion finished 3-2 in the Vincennes Lincoln Invitational.



Vincennes Lincoln Invitational

Washington 49, South Vermillion 24

South Vermillion 48, North Knox 27

South Vermillion 58, Evansville Bosse 18

South Vermillion 42, Mitchell 33

Southridge 57, South Vermillion 17

Next — South Vermillion is at the Fountain Central 6-way next Saturday.

Auto racing



• Hagen, Larson win — At Perris, Calif., Darren Hagen and Kyle Larson were winners in the final U.S. Auto Club midget race of the season Thursday at Perris Auto Speedway.

Larson led the final 79 laps of the 100-lap feature in the Turkey Night Grand Prix with Jerry Coons Jr. second and Ryan Bernal third. Bryan Clauson flipped in the main event.

Hagen was fast qualifier and finished 15th in the feature. He is the 2012 USAC midget champ. Tracy Hines finished second in the totals.



Thursday’s results

Fast qualifier — Darren Hagen.

Qualifying race winners —  Brady Bacon, Davey Ray.

Feature — Kyle Larson, Jerry Coons Jr., Ryan Bernal, Nic Faas, Shane Golobic, Brad Kuhn, Bacon, Casey Shuman, Zach Daum, Dalton Armstrong, J.Henry, Caleb Armstrong, Tracy Hines, Dillon Welch, Hagen.

Final USAC midget point totals — Hagen 1,312, Hines 1,111, Bryan Clauson 1,051, Caleb Armstrong 905, Larson 927, Kuhn 867, Rico Abreu 829, Coons 794, Bobby East 745, D.Armstrong 695.