News From Terre Haute, Indiana

September 23, 2012

Bertoli, Braves win Ted Fox Invitational

STAFF REPORT
The Tribune-Star

BEDFORD — It was a day of firsts for the Terre Haute South boys in high school cross country as Jackson Bertoli and the Braves won the Ted Fox Invitational.

It was the first invitational victory for second-year coach Kyle Walsh, but more importantly the first invitational win for any members of the South team.

Bertoli won in 15:53, while Logan Hambrock was third overall in a personal-best 16:06.

Terre Haute North placed seventh in the 27-team field.



Ted Fox Invitational

Team scores — Terre Haute South 48, Bedford North Lawrence 95, Avon 148, Roncalli 173, Perry Central 188, Center Grove 207, Terre Haute North 223, Ben Davis 245, Shelbyville 258, Evansville North 284, Edgewood 301, Tell City 344, North Harrison 353, Borden 357, Lanesville 411, Jeffersonville 454, Silver Creek 456, Salem 507, Corydon 511, Mitchell 560, Orleans 576, Heritage Hills 577, Brownstown Central 605, Floyd Central 629, Crawford County 631, Trinity Lutheran 737, West Washington 785.

South — 1. Jackson Bertoli 15:53, 3. Logan Hambrock 16:06, 7. Spencer Danielson 16:28, 18. Devon Fuson 16:46, 19. Riley Stohler 16:52, 23. Isaac Wonderlin 16:58, 44. Jake Decker 17:18.



In other boys results:

• Yocom, Knights win — At Greencastle, Nic Yocom was the individual winner in 16:33 while leading Northview to the championship of the Tiger Cub Invitational.



Tiger Cub Invitational

Team scores — Northview 41, South Putnam 59, Greencastle 69, Bloomfield 97, Crawfordsville 126, Monrovia 149, North Putnam 159, Cloverdale 181, Sheridan incomplete.

Northview — 1. Nic Yocom 16:33, 5. Cam Trout 17:37, 9. Ian Heffner 18:00, 11. Travis Beil 18:23, 15. Josh Johnson 18:51, 30. Skylar Aguilar 19:48, 33. Christian Herron 20:08, 35. Devin McCollum 20:13, 36. Dawson Nelson 20:14, 39. Ben Harbison 20:25.



• Host Lakers on top — At Jasonville, Shakamak won its own invitational, with Dean Danner of North Central the individual winner.



Shakamak Invitational

Team scores — Shakamak 69, Eminence 97, Clay City 98, Riverton Parke 100, West Vigo 103, Eastern Greene 169, North Central 174, Sullivan 183, White River Valley 190, Owen Valley 196, Linton incomplete.

Top 10 — Dean Danner (NC) 17:11, Janzen Franklin (L) 17:16, Ethan Sparks (OV) 17:23, Parker Ames (CC) 17:30, Matt Haltom (RP) 17:32, Cole Riggleman (L) 17:37, Jonah Eckert (WV) 17:40, Luke Sweet (Sh) 17:43, Koty Martin (E) 17:46, Blake Cocnran (CC) 17:53.

Other West Vigo — 17. Derek Braun 18:21, 24. Austin Romanelly 18:51, 33. Jacob Weir 19:17, 35. Blake Benefiel 19:22, 37. Brody Donnelly 19:29, 47. Clayton O’Neal 19:50.

Girls

• Patriots sixth — At Culver, Chanli Mundy was 15th overall and Terre Haute North finished sixth among 35 teams at the Culver Invitational.



Culver Invitational

Team scores — Carmel 66, West Lafayette 104, Mason (Ohio) 126, Columbus North 155, Eastern (Greentown) 198, Terre Haute North 206, Northridge 261, Sylvania (Ohio) Northview 281, Milford (Mich.) 285, Valparaiso 340, Warsaw 353, Chesterton 385, Indianapolis North Central 399, Fort Wayne Concordia 458, LaPorte 482, Brebeuf 485, Mishawaka 491, New Prairie 493, Portage 494, Pike 511, Lawrence Central 535, Cincinnati Colerain 559, Crown Point 602, Bloomington North 613, Fort Wayne Snider 639, Floyd Central 641, Lake Central 693, Warren Central 738, Munster 743, South Bend Clay 781, Lawrence North 865, McCutcheon 1,056, Logansport 1,073, Kokomo 1,153, Michigan City 1,170.

North — 15. Chanli Mundy 18:38, 34. Jessi Conley 19:14, 37. Laura Johnson 19:23, 53. Lindsay Welker 19:43, 67. Mallory Sanders 19:57, 75. Katie Loebker 20:07, 105. Erin Buckallew 20:35.



• South fifth — At Bedford, Terre Haute South finished fifth among 19 teams at the Ted Fox Invitational, with Katie Schmidt leading the way in 15th place.

Avon and Center Grove finished first and second in the team standings.



Ted Fox Invitational

Team scores — Center Grove 56, Avon 73, Noblesville 95, Ben Davis 152, Terre Haute South 156, Floyd Central 212, Roncalli 230, Evansville North 240, Perry Central 268, North Harrison 310, Bedford North Lawrence 318, Salem 337, Silver Creek 353, Heritage Hills 396, Orleans 425, Brownstown Central 428, Tell City 430, Trinity Lutheran 477, MItchell 549, Jeffersonville incomplete.

South times — Katie Schmidt 19:52, Nikki Thiede 19:56, Rachel Stephens 20:54, Natalie Shanks 21:22, Kirsten Peterson 21:30, Sami Holmes 21:48, Katie Barton 21:49.



• Knights third — At Greencastle, Northview was led by sixth-place finisher Ashley Kidwell in taking third place at the Tiger Cub Invitational.

Host Greencastle won the meet with 26 points, while South Putnam had 72 and Northview 84.



Tiger Cub Invitational

Northview — 6. Ashley Kidwell 21:47, 13. Emily Conrad 22:37, 20. Hannah Zadeii 23:12, 26. Leanna Knight 23:51, 36. Eileen Stinnett 25:28, 46. Meaghan Pilman 27:46, 48. Taylor Simmons 28:16, 50. Carrie Duregger 28:27.



• Eastern Greene wins — At Jasonville, Eastern Greene was the winner at the Shakamak Invitational, with Owen Valley, West Vigo, Sullivan and Shakamak within five points of each other in the battle for second.



Shakamak Invitational

Team scores — Eastern Greene 47, Owen Valley 90, West Vigo 91, Sullivan 92, Shakamak 95, Clay City 102, Linton 147, Eminence and North Central incomplete.

Top 10 — Savannah Turner (Sh) 20:01, Kelsey Wright (CC) 20:16, Hannah Resler (EG) 20:18, Aleksey Green (Sh) 20:31, Cheyenne Wright (OV) 21:25, Baylie Schoffstall (EG) 21:50, Tabby Tatum (EG) 21:54, Acetha Tolerson (WV) 22:02, Taylor Bunch (WV) 22:23, Mariah Sweet (Sh) 22:36.

Other West Vigo — 21. Shaelynn White 24:11, 22. Shelby Sparks 24:22, 33. Katy Jones 25:20, 40. Shelby Edington 27:48, 46. Delanee Hurst 31:47.