News From Terre Haute, Indiana

March 2, 2013

North girls win MIC indoor track title

STAFF REPORT
The Tribune-Star

GREENCASTLE — Terre Haute North’s girls got first-place finishes from Keirra Porter, Rachel Gutish and its 3,200 relay team of Jessi Conley, Annie Mullican, Sydney Dickerson and Lindsay Welker to win the Metropolitan Interscholastic Conference indoor track and field meet Friday night at DePauw.

Porter won the 55-meter hurdles and Gutish pole vault. In boys competition, Tyler Seibert won long jump in helping Terre Haute South to a fifth-place finish.

South’s girls were eighth, North’s boys seventh.



GIRLS

Team scores — Terre Haute North 123, Carmel 111, Warren Central 87.5, Center Grove 71, Ben Davis 63.5, Lawrence North 59, Indianapolis North Central 53, Terre Haute South 23.

55 — Peyton Stewart (LN) 7.31, 5. DaShana Johnson (THN) 7.75, 10. Emani Tatum (THS) 7.98, 11. Sarah Fears (THN) 8.02, 15. Deja Riviera (THS) 8.20.

3,200 — Kelcy Welch (C) 11:04.69, 2. Chanli Mundy (THN) 11:18.37, 8. Morgan Morris (THN) 12:37.16, 9. Rachel Stephens (THS) 12:49.90, 13. Natalie Shanks (THS) 13:28.63.

55H — Keirra Porter (THN) 8.53, 12. Tasia Brewer (THS) 10.52, 13. Jordan Meng (THS) 11.15, 15. Bailee Mayhew (THN) 11.72.

4x200 — Carmel 1:47.58, 2. Terre Haute North (Summer Scank, Porter, Spencer Grim, Johnson) 1:49.55, 8. Terre Haute South (DeZhane Carter, Riviera, Tatum, Alexxis Smith) 2:01.92.

4x400 — Carmel 4:05.57, 2. Terre Haute North (Jessi Conley, TaPring Goatee, Sydney Dickerson, Lindsay Welker) 4:10.67, 6. Terre Haute South (Emily Bell, Brewer, Kylie Fendrick, Maddy Tetzlaff) 4:31.52.

4x800 — Terre Haute North (Conley, Annie Mullican, Dickerson, Welker) 9:52.62, 6. Terre Haute South (Katie Barton, Sam Holmes, Nicole Howe, Aydee Dalina) 11:15.97.

Distance medley — Carmel 12:44.18, 3. Terre Haute North (Conley, Welker, Goatee, Mundy) 13:05.51, 5. Terre Haute South (Katie Schmidt, Brewer, Howe, Nikki Thiede) 13:47.96.

HJ — Taylor Pennington (CG) 5-3, 2. Kelsey Thomas (THN) 5-2, 4. Carson Smith (THN) 5-1, 8. Brittney Pink (THS) 4-10, 9. Maddy Jaeger (THS) 4-6.

PV — Rachel Gutish (THN) 11-0, 4. Goatee (THN) 9-6.

LJ — Dajaie Clay (WC) 18- 1/2, 10. Scank (THN) 15-3 1/2, 11. Jordan Kuehner (THN) 15-2 1/2, 13. Tatum (THS) 14-5 1/2, 16. Tamarrah Pitt (THS) 13-8 1/2.

SP — Cassaundra Roper (INC) 41-11 1/2, 5. Alissa Turpin (THN) 35-8 1/2, 9. Fendrick (THS) 32-9 1/2, 12. Brianna Burgess (THN) 31-0, 16. Maria Forsyth (THS) 27-9.



BOYS

Team scores — Carmel 108.5, Center Grove 96, Ben Davis 85.5, Warren Central 78.33, Terre Haute South 64, Lawrence North 60.33, Terre Haute North 53, Indianapolis North Central 47.33.

55 — James Compton (BD) 6.63, 2. Jordan Moothery (THN) 6.65, 8. Jonathan Weakley (THS) 6.92, 13. Ricky Brookins (THN) 6.99, 15. Michael Watt (THS) 7.08.

3,200 — Robert Browning (C) 9:35.63, 4. Logan Hambrock (THS) 9:50.85, 6. Spencer Danielson (THS) 9:53.46, 7. Peter Davis (THN) 9:59.15.

55H — Conner Stapleton (CG) 7.78, 3. Cole Seward (THN) 7.85, 6. Cameron Stewart (THN) 8.08, 8. Jeremy Patterson (THS) 8.18, 10. Alex Cole (THS) 8.51.

4x200 — Ben Davis 1:33.14, 4. Terre Haute North (Brookins, Moothery, Kai Stratten, Dominick Farr) 1:36.10, 6. Terre Haute South (Tyler Seibert, Weakley, Watt, Montae Shepard) 1:37.47.

4x400 — Center Grove 3:34.66, 7. Terre Haute South (Patterson, Ian Newton, Carson Brown, Levi Elrod) 3:46.39, 8. Terre Haute North (Seward, Stewart, Derrik Large, Stratten) 3:51.42.

4x800 — Warren Central 8:12.88, 6. Terre Haute South (Riley Stohler, Devon Fuson, Jack Harbaugh, Matt Barley) 8:29.34, 8. Terre Haute North (Caleb Paauwe, James Welch, Davis, Large) 9:02.89.

Distance medley — Lawrence North 10:48.74, 2. Terre Haute South (Seibert, Hambrock, Barley, Fuson) 10:48.77, 6. Terre Haute North (Chase Cresgy, Stewart, Seward, Davis) 11:15.38.

HJ — BIlly Pillow (INC) 6-3, 8. Seibert (THS) 5-8, 9. Matt Jenkins (THN) 5-6.

PV — Kyle Buchanan (CG) 14-0, 2. Zach Potter (THN) 12-6, 3. Will Howard (THS) 12-0, 4. Tyler Nemeth (THN) 11-6.

LJ — Seibert (THS) 21-8, 8. Nate Carson (THN) 19-6 1/2, 15. Shepard (THS) 17-9, 16. Chris Knight (THN) 16-7 1/2.

SP — Kris Davis (WC) 55-3 1/2, 6. Junior Berry (THS) 45-11, 13. Austin Vermillion (THN) 42-8, 14. Jordon Montgomery (THS) 42-0, 15. Ashawn Miller (THN) 40-9.