News From Terre Haute, Indiana

December 1, 2012

PREP ROUNDUP: Riverton Parke, Rockville to meet for Banks title

Staff Report
The Tribune-Star

TERRE HAUTE — Riverton Parke and Rockville will meet tonight for the championship of the Banks of the Wabash Classic.

Senior Matt Haltom paced the Panthers to a 61-45 victory against North Vermillion, posting a career-high 27 points. Rockville won the other semifinal, 56-9, over Turkey Run.

Hunter Falls added 11 for the Panthers. Brayden Woodard led North Vermillion with 23 points.

Gary Ulrich and Isaiah Thurman paced Rockville with 12 and 11 points respectively.



RIVERTON PARKE (61) — Sanders 2 0-0 4, Bovair 0 0-0 0, Mathas 3 0-0 9, Haltom 11 4-4 27, Falls 5 1-1 11, Edge 3 1-1 7, Organ 1 0-0 3. Totals 25 FG, 6-6 FT, 61 TP.

NORTH VERMILLION (45) — Zumwalt 0 0-2 0, Lee 0 0-0 0, Hollowell 3 0-0 8, Martin 0 0-0 0, Wright 1 2-2 4, Woodard 8 5-5 23, Earl 4 2-2 10. Totals 16 FG, 9-11 FT, 45 TP.

Riverton Parke    13    13    19    16    —    61

North Vermillion    10    9    15    11    —    45

3-point goals — Mathas 3, Haltom, Organ, Hollowell 2, Woodard 2. Total fouls — RP 11, NV 9. Fouled out — Edge.

Next — Riverton Parke (1-2) plays Rockville in today’s championship game. North Vermillion (0-1) will play Turkey Run in today’s consolation game.



TURKEY RUN (9) — Budd 2 0-0 4, Sunderman 0 2-2 2, Tome 0 2-2 2, Davis 0 1-2 1, Thomas 0 0-0 0, Ashley 0 0-0 0, Russell 0 0-0 0, Jones 0 0-0 0, Nevins 0 0-0 0, Amstutz 0 0-0 0. Totals 2 FG, 5-6 9 TP.

ROCKVILLE (56) — Thurman 5 1-1 11, Ulrich 5 2-2 12, J.Brown 1 3-4 5, Wilkey 4 0-0 8, Mahurin 2 1-2 5, Griffin 1 0-0 3, McFall 1 1-2 3, Waltz 1 1-2 3, Baysinger 1 2-2 4, Weisheit 1 0-0 2, R.Brown 0 0-0 0, Eldridge 0 0-0 0. Totals 22 FG, 11-15 FT, 56 TP.

Turkey Run    0    2    2    5    —    9

Rockville    21    12    9    14    —    56

3-point goal — Griffin. Total fouls — TR 13, R 13. Fouled out — none.

Next — Rockville (3-0) plays Riverton Parke today in the championship game of the Banks of the Wabash Classic. Turkey Run (0-2) plays North Vermillion.

I I I

In other boys basketball action:

n Sullivan 73, Brown County 56 — At Sullivan, Brooks Weszely scored 21 points and Michael Hutchcraft had 12 points as Sullivan remained unbeaten with a Western Indiana Conference victory over Brown County.



BROWN COUNTY (56) — Norman 8 6-7 23, Goral 5 4-4 14, Hoskins 2 0-1 4, Shanafelt 1 0-0 2, Huls 3 2-5 9, Richardson 1 0-0 2, Jackson 1 0-0 2. 21 FG 12-17 56.

SULLIVAN (73) — Gregory 2 2-3 7, Hutchcraft 6 0-1 12, Kinnaman 6 1-4 13, Weszely 7 7-13 21, N. Pirtle 4 0-0 10, Willis 2 0-1 4, McPhail 0 3-4 3, King 1 0-0 3, Perkinson 0 0-0 0. 28 FG 13-26 73.

Brown County        14    15    13        14 — 56

Sullivan        16    20    20        17 — 73

3-pointers — Norman, Huls; N. Pirtle 2, King, Gregory. Total fouls — BC 21, S 19. Fouled out — none.

JV — Sullivan 30-28

Next — Sullivan (2-0, 1-0) plays at Shakamak tonight.



n Clay City 74, Union 71 — At Dugger, Logan Cesinger had 30 points and Evan Rogers had 18 to lead the Eels past the Bulldogs. No other information was available at press time.



n Bloomfield 55, Shakamak 54 — At Bloomfield, Shakamak fell in its season opener against the Cardinals.



n Eminence 68, North Central 40 — At Eminence, the Thunderbirds fell to 1-2 in a SouthWestern Indiana Athletic Conference game.



n Linton 58, Owen Valley 36 — At Spencer, Linton improved to 2-0 with an emphatic win over the Patriots.

Girls basketball

n Center Grove 57, Terre Haute North 35 — At Terre Haute North, Adrienne Pritchard paced the Patriots with 14 points.



CENTER GROVE (57) — Koltfoff 6 2-2 19, Gliesmann 3 6-8 12, Wentland 3 0-0 8, Line 1 5-6 7, Clayton 2 2-2 6, Shaffer 0 3-4 3, Weidman 1 0-0 2, Rau 0 0-0 0, Norris 0 0-0 0, Arnez 0 0-0 0, Anderson 0 0-0 0. Totals 16 FG, 18-22 FT, 57 TP.

TERRE HAUTE NORTH (35) — Pritchard 6 2-7 14, Curley 5 0-0 11, Sykes 4 1-2 10, Clark 0 0-1 0, Anderson 0 0-0 0, Bendickson 0 0-0 0, Middleton 0 0-0 0, Krick 0 0-0 0. Totals 15 FG, 3-10 FT, 35 TP.

Center Grove    9    12    18    18    —    57

Terre Haute North    8    4    10    13    —    35

3-point goals — Koltfoff 5, Wentland 2, Shaffer, Curley, Sykes. Total fouls — CG 14, THN 15. Fouled out — Anderson, Curley.

JV — Center Grove won.

Freshman — Center Grove won.

Next — Terre Haute North (5-4, 0-2 Metropolitan Interscholastic Conference) plays Thursday at home against Sullivan.



n Marshall 49, Lawrenceville 25 — At Lawrenceville, Ill., Kaydie Grooms scored a career-high 32 points to lead the Lions.



MARSHALL (49) — Switzer 1 0-1 2, Lay 0 0-1 0, Bishop 0 3-5 3, Carter 0 0-2 0, Boyer 0 0-0 0, Keim 1 0-0 2, Kile 0 0-0 0, Thompson 1 0-0 2, Murphy 0 0-0 0, Grooms 13 6-7 32, Bender 1 0-0 2, Kuhn 2 2-4 6, Gorrell 0 0-0 0. Totals 19 FG, 11-20 FT, 49 TP.

LAWRENCEVILLE (25) — Walker 0 0-0 0, Robinson 0 0-0 0, Kelly 2 1-2 6, Osmon 6 1-2 13, Andrews 0 0-0 0, Higginbotham 0 0-0 0, Ferrell 1 0-0 2, Trinkle 2 0-0 4. Totals 11 FG, 2-4 FT, 25 TP.

Marshall    15    12    18    4    —    49

Lawrenceville    7    7    1    10    —    25

3-point field goals — Kelly.  Total fouls — Marshall 8, Lawrenceville 19. Fouled out — none.

JV — Marshall won 26-14.

Next — Marshall (7-1, 1-0 LIC) hosts Edwards County on Monday.

   Swimming

n North tops SV — At Clinton, Forrest Gatrell and Matt Priester were double winners for Terre Haute North’s boys Thursday as the Patriots’ boys and girls teams picked up victories against host South Vermillion.



GIRLS

Terre Haute North 103, South Vermillion 83

200 medley relay — Terre Haute North (Maria Kline, Alex Nicholos, Heidi Mattick, TaPring Goatee) 2:06.27, South Vermillion (Megan Moore, Kierstin Roberts, Daycia Millikan, Payton Thomas), 2:11.44, Terre Haute North “B” 2:20.83.

200 freestyle — Jordan Kelsheimer (SV) 2:20.06, Morgan Breitweiser (THN) 2:21.68, Heidi Archer (THN) 2:32.25.

200 invidual medley — Dayci Millikan (SV) 2:35.37, Micah Breitweiser (THN) 2:46.63, Katy Foltz (SV) 2:49.09.

50 freestyle — Payton Thomas (SV) 26.81, Heidi Mattick (THN) 27.07, Hannah Norman (SV) 28.49.

Diving — Glory Forrest (Rockville) 205.80, Daisy Roberts (SV) 181.45, Caitlyn Vanatti (SV) 154.80.

100 butterfly — Maria Kline (THN) 31.57, Rosemary Weber (THN) 35.74, Beth Holland (SV) 39.64.

100 freestyle — TaPring Goatee (THN) 58.14, Payton Thomas (SV) 58.44, Catherine Rink (THN) 1:09.45.

500 freestyle — Alex Nichols (THN) 5:40.20, Dayci Millikan (SV) 6:20.38, Jordan Kelsheimer (SV) 6:27.96.

100 backstroke — Morgan Breitweiser (THN) 1:12.79, Ashley Frazier (SV) 1:17.64, Megan Moore (SV) 1:18.48.

400 freestyle relay — Terre Haute North (Goatee, Kline, Mattick, Nichols) 4:01.38, Terre Haute North 4:32.96, South Vermillion 4:36.03.

100 breaststroke — Micah Breitweiser (THN) 1:18.0, Angel Hyde (THN) 1:22.32, Kierstin Roberts (SV) 1:24.93.



BOYS

Terre Haute North 118, South Vermillion 62

200 medley relay — Terre Haute North “A” Forrestt Gatrell, Harrison Barnes, Will Hubbs, Courtland Jones) 1:54.23, South Vermillion (Cameron Frasier, Aaron Shepard, Brandon Loi, Taylor Morgan) 2:06.26.

100 breaststroke — Matt Priester (THN) 1:10.96, Harrison Barnes (THN) 1:15.15, Aaron Shepard (SV) 1:15.78.

200 individual medley — Forrest Gatrell (THN) 2:23.14, James Welch (THN) 2:32.47, Aaron Shepard (SV) 2:36.39.

50 freestyle — Jacob Bryant (SV) 25.68, Cameron Frasier (SV) 25.77, Taylor Morgan (SV) 28.64.

Diving — Garrett Humphrey (THN) 179.60, Josh Dadson (THN) 141.65.

100 butterfly — Forrest Gatrell (THN) 1:05.81, Andrei Ghejan (THN) 1:10.62, Stephen Koos (THN) 1:14.73.

100 freestyle — Courtland Jones (THN) 51.19, Peyton Yocum (SV) 51.71, Jacob Rhees (SV) 59.32.

500 freestyle — Sam McCarter (THN) 5:39.68, Will Hubbs (THN) 5:40.27, James Welch (THN) 6:06.93.

200 freestyle relay — Terre Haute North (Jones, Gatrell, Priester, welch) 1:40.28, South Vermillion (Bryant, Morgan, Rhees, Yocum) 1:43.41.

100 backstroke — Matt Priester (THN) 1:037.3, Sam McCarter (Thn0 1:08.45, Cameron Frasier (SV) 1:11.77.

100 breaststroke — Matt Priester (THN) 1:19.96, Harrison Barnes (THN) 1:15.15, Aaron Shepard (SV) 1:15.78.

400 freestyle relay — Terre Haute North (Priester, Jones, Barnes, Welch) 3:40.46, South Vermillion (Bryant, Frasier, Rhees, Yocum) 3:49.98.